В XIX ст. освіта набуває світського характеру. Починається побудова окремих від церкви шкільних приміщень, хоча й з учителями – дяками, тобто церковнослужителями .
В Черні таке шкільне приміщення було побудоване в 1864 р. Воно мало один клас. В 1883р. клопотаннями місцевого пароха - о. Василя ця будівля була реставрована й розширена. Знаходилась вона на території сільського кладовища.
У 1902р. в історії школи настає новий період. Він пов'язаний із побудовою нового шкільного приміщення, зініційованої тогочасним парохом о. Олександром Волковським. Ця школа була зведена біля нової кам'яної церкви в центрі села. Вдалося віднайти її фото.
Відомо, що першим дипломованим спеціалістом у селі був греко - католицький дяк Іван Довжан. Після нього директорував у школі син Івана - Петро, який у Черні працював 36 років і на 57 році життя помер. В 1922 р в Черні була відкрита державна школа, але із-за відсутності приміщення церковна громада передала в оренду своє приміщення, за що в касу громади щорічно платили 700 чеських корун.
Після його смерті директором призначено Івана Дорогія (1822 - 1924).
Але він не вжився із церковною громадою, вимушений був залишити село.
У вересні 1924 р. був переведений із села Балажирова у Черну - Бокотей Гейза.
Також учив дітей висвячений мукачівським єпископом на кваліфікованого співця Михайло Тарканій. У1925 році він був переведений до Йор-Дарму на посаду греко-католицького співця. У цей час житель села Горбки Петро Міговк закінчив Ужгородську семінарію, став дипломованим спеціалістом. За працьовитість і великий розум швидко набув великої популярності . Ніхто не знав, що в майбутньому Петро Міговк стане відомим закарпатським поетом. Учні того часу згадують, що цей учитель дуже любив поезію, літературу. Він організував шкільний вертеп, і на зібрані кошти купив книжки, географічні карти для школи. Майже кожну неділю зустрічався з народом біля церкви, проводив роз'яснюючу роботу. За любов до дітей про нього зберігаються ще і сьогодні спогади.
На 1 вересня 1936-го року у Черні була 5-класова державна школа, в якій працювали Дорогі Іван (директором), учителі: Добра Томаш, Попович Андрій, Симкович Георгій, Вінбергерова Параска і Попович Юлія.
Дуже приємно , що нащадки одного з вчителів цього періоду, Симковича Георгія, продовжили вчительську традицію свого предка. Так, Турок (Реплюк) Катерина Юріївна в наш час, є методистом кабінету координаційно – методичної роботи ЗІППО. Реплюк Іван Михайлович, підполковник – викладач у відставці.
Чеська влада і Ужгородський відділ на протязі двадцяти років робили все для того, аби греко-католицькі школи перевести у державні. У зв'язку з відсутністю повних даних про працівників школи за період 1936-1957 рр., подаємо дані про тих вчителів, біографії яких збереглись в шкільному архіві.
-Нестеренко Н.М., 1921р.н. Працювала спочатку піонервожатою. Пізніше -
вчителем початкових класів .
-Чейпеш М.М., 1922р.н. В 1948 -1954 роках працював директором школи. З 1964 року- вчитель математики, фізики.
- Добра М.В., 1923 р.н., працювала вчителем біології та географії.
Зі спогадів вчителя української мови та літератури тих часів - Громовчук Марії Яківни та завідуючого шкільною майстернею Добоша Федора Михайловича, наступні події розвивалися так. Восени 1956 року починається процес відкриття середньої школи. Станом на 1958 р.в селі існує семирічка. Саме 1956 р. голова районного виконавчого комітету Керечан завітав у с. Черна і пообіцяв директору школи - Добрі Олексію Юрійовичу, голові сільської ради - Фрегану Івану Павловичу, що побудують нову школу. Потрібно було представити план будівництва майбутньої школи. План зроблено директором школи і вчителями. В районі було його затверджено, однак грошей виділено не було. Поскільки стало зрозумілим, що без активної участі жителів села школи не збудувати, то її будівництво розпочалося з безпосередньою участю чернян. Камінь брали з місцевого лісу. Він славиться й сьогодні наявністю мармуру у своєму складі. Через те, що будівництво велося кустарним методом, адже будівельники були не професіоналами своєї справи, а бригада з сусіднього села Сасово, зведення школи не обійшлося без прикрощів. Недогляд за укріпленнями призвів до падіння двох учнів, що принесло їм травми. Всіма правдами і неправдами вдалося добути лісоматеріали для будівництва школи. В кінці кінців школа була збудована. Це сталося в 1960р. Великий внесок у процес побудови нової школи зробив її тодішній директор - Добра О. Ю. Народився він 27 серпня 1926 року в с. Черна, де і навчався. В 1946 році прийшов працювати в рідне село вчителем математики. Директором Чернянської семирічної школи став у 1954році, а школу розпочав будувати в 1957 році, до цього доклав багато сил і здоров'я. Закінчив будівництво в 1961 році, будучи важко хворим, посаду залишив у 1965 році.
З 1965 року посаду директора займав Громовчук А. І., 1929 р. н. За спеціальністю філолог, викладач російської словесності. З часом його директорування пов'язаний новий етап в історії школи. Його суть полягає в
реорганізації школи в середню. Цю ідею втілили в життя:вчитель м. Берегово Симкович Ю. Ю., житель села Черна та директор Громовчук А. І. Про факт переведення школи на рейки середньої засвідчує документ, що знаходиться у шкільному архіві. Даний документ являє собою прохання директора школи Громовчука А. І., звернене до Виноградівського районного виконавчого комітету народних депутатів з приводу сприяння добудови класних приміщень. Документ засвідчує про ті труднощі, з якими зустрівся колектив школи та директор після переходу школи на вищий щабель в системі освіти— на щабель середньої школи. Головною була відсутність класних приміщень. В школі станом на 1981 р. навчалося 447 учнів, розміщених у 16 класокомплектах і в групі продовженого дня. При такому стані справ була зовсім відсутня можливість перейти на кабінетну систему. У 1983 - 1984 навчальному році кількість учнів була такою, що не було можливості навчати всіх у дві зміни, не враховуючи при цьому нульових класів та групи продовженого дня. Тому директор і звернувся по допомогу до влади.
З іменем Громовчука А. І. пов'язана і діяльність учнівської виробничої бригади, що існувала у період з 1977 року по 1980 рр. ЇЇ очолював Касинець Йосип Михайлович.
Громовчук А.І. на засіданні шкільних зборів
Діяльність Громовчука обірвала смерть. Після його смерті в 1990р. посаду директора займають Івашко В. В., Світлик М. І. В наш час директором є - Чонка О.С.
А з 2021 року вона рахується Чернянським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів.